Nowe boiska i wyremontowane strażnice w powiecie makowskim

Kolejnych 15 inwestycji w powiecie makowskim ze wsparciem samorządu Mazowsza. Władze regionu przekażą blisko 1,4 mln zł na rozwój bazy sportowej i remonty strażnic. Budowa placu rekreacyjno-sportowego w miejscowości Sewerynowo czy modernizacja strażnicy OSP Orłowo – to tylko część inwestycji, które powstaną w powiecie.

Jak zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc (klub KO) zapotrzebowanie na dofinansowanie w ramach programów wsparcia jest ogromne. – Widzimy, jak dzięki tym grantom zmienia się Mazowsze. Nasza pomoc pomaga samorządom lokalnym w realizacji inwestycji, na które nie zawsze starcza im pieniędzy. W niektórych przypadkach, widząc jakie są potrzeby, zwiększamy pulę środków. Tak było i w tym roku w przypadku wsparcia na rozwój bazy sportowej. Zależy nam na tym, aby wesprzeć jak największą liczbę projektów, dlatego dołożyliśmy dodatkowe 10 mln zł.

Mazowsze dla sportu

„Mazowsze dla sportu 2022” to jeden z autorskich programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego od 2018 roku. Od początku jego trwania dzięki ponad 60 mln zł udało się wybudować lub zmodernizować 502 obiekty sportowe. W tym roku z 255 nadesłanych wniosków na dofinansowanie może liczyć aż 189 inwestycji, na których realizację samorząd Mazowsza przeznaczy rekordowe 41 mln zł. W powiecie makowskim wsparcie w wysokości ponad 1,1 mln zł otrzyma 6 inwestycji.

– Zwiększyliśmy w tym roku środki na rozwój bazy sportowej w regionie i dzięki temu na całym Mazowszu zostanie zrealizowanych 189 inwestycji sportowych. Głównym naszym założeniem jest tworzenie atrakcyjnych miejsc, które przyciągną i zachęcą młodzież, dzieci i rodziców do aktywności fizycznej czy rozwijania talentów sportowych – podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska (klub PSL).

Projekty z dofinansowaniem samorządu województwa w powiecie makowskim:

– budowa placu rekreacyjno – sportowego w miejscowości Sewerynowo – 129 tys. zł;

– budowa siłowni plenerowej wraz ze skocznią do skoku w dal na terenie Zespołu Szkół w Krasnosielcu i Zespołu Szkół w Różanie – 300 tys. zł;

– budowa boiska piłkarskiego o nawierzchni z trawy naturalnej przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Makowie Mazowieckim – etap III – 250 tys. zł;

– remont pomieszczeń, poprawa estetyki i funkcjonalności otoczenia budynku użyteczności publicznej w celu utworzenia Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji na potrzeby masowego uprawiania sportu w miejscowości Łachy Włościańskie – 300 tys. zł;

– modernizacja boiska sportowego w Krasnosielcu – 100 tys. zł;

– modernizacja stadionu w Różanie poprzez wymianę oświetlenia głównego oraz zakup stojaków na rowery – 94,5 tys. zł.

Mazowsze dla straży pożarnych

Na Mazowszu funkcjonuje blisko 2 tys. jednostek OSP, dysponują one blisko 1,9 tys. remiz strażackich. W tegorocznej edycji programu Mazowieckie Strażnice OSP-2022 gminy mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości maksymalnie 30 tys. zł. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęły w sumie 244 wnioski na łączną kwotę dofinansowania ponad 7,1 mln zł. Po ocenie formalnej i merytorycznej wniosków, dofinansowanie w wysokości w sumie ponad 6,5 mln zł trafi do 240 mazowieckich gmin i miast. Znalazło się wśród nich także 9 strażnic z powiatu makowskiego. Na ich remonty lub modernizacje samorząd województwa przeznaczył blisko 222 tys. zł.

– Remonty strażnic to często bardzo kosztowne inwestycje zwłaszcza teraz, gdy rośnie inflacja, a wraz z nią ceny towarów i usług budowlanych. Wiemy, ze budżety gminne same mogłyby tego nie udźwignąć – dodaje radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak (klub PSL).

Projekty z dofinansowaniem samorządu województwa w powiecie makowskim:

– remont strażnicy OSP Stara Zblicha, gmina Płoniawy-Bramura – 30 tys. zł;

– modernizacja strażnicy OSP Mamino, gmina Sypniewo – 30 tys. zł;

– modernizacja strażnicy OSP Przeradowo, gmina Szelków – 17 tys. zł;

– modernizacja strażnicy OSP Szygi, gmina Różan – 30 tys. zł;

– modernizacja strażnicy OSP Grądy, gmina Krasnosielc – 30 tys. zł;

– modernizacja strażnicy OSP Czerwonka, gmina Czerwona – 30 tys. zł;

– remont strażnicy OSP Słoniawy, gmina Karniewo – 26 tys. zł;

– modernizacja strażnicy OSP Osłowo, gmina Rzewnie – 15 tys. zł;

– modernizacja strażnicy OSP Sieluń, gmina Młynarze – 14 tys. zł.

Komentarze (0)
Skomentuj