Monografia Makowa na ukończeniu

Monografia Makowa na ukończeniu 

Prace nad pierwszym tomem monografii Makowa Mazowieckiego zbliżają się do końca. W sobotę 9 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli wydawców – Jana Rutkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Liceum i Roberta Kluczka z profesorem Januszem Szczepańskim, który jest redaktorem wydania.

Pierwszy tom monografii, obejmujący okres od średniowiecza po rok 1945, będzie liczył około 720 stron. Wszystkie teksty zostały już złożone i zatwierdzone do druku.  Do zrobienia pozostała ostateczna korekta, skład książki, opracowanie projektu okładki oraz wybór materiałów ilustracyjnych.

W czasie spotkania z profesorem Szczepańskim zostały przekazane materiały ilustracyjne do tomu pierwszego. Są to zarówno zdjęcia przedmiotów, np. starych pieczęci cechowych, jak i dokumentów oraz starych fotografii. Wiele z nich nie było dotychczas publikowanych.

Ilustracje pochodzą ze zbiorów pasjonatów makowskiej historii: Michała Chrzanowskiego, Alfreda Kohna, Katarzyny Olzackiej oraz ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej, Urzędu Miasta, a także albumów mieszkańców Makowa Mazowieckiego.

– Wiele ilustracji jest unikatowych i bardzo interesujących. Na pewno podniosą walory wydawnictwa -powiedział profesor Janusz Szczepański. – Mam nadzieję, że wydrukowana książka będzie dostępna czytelnikom w pierwszej połowie przyszłego roku.

Wydanie tomu drugiego monografii Makowa, obejmującego okres od zakończenia II wojny światowej do roku 2019 planowane jest w roku obchodów 600-lecia miasta, czyli w roku 2021.

Na zdjęciach: prof. dr hab. Janusz Szczepański, Jan Rutkowski i Robert Kluczek.

Jan RutkowskiJanusz Szczepańskimonografia Makowa Mazowieckiegoprofesor Janusz SzczepańskiRobert KluczekStowarzyszenie Pomocy Liceum
Komentarze (4)
Skomentuj
  • stanisław

    Brawo. Wreszcie Maków doczekał się prawdziwego opracowania historycznego. Podziękować należy wszystkim którzy włożyli tyle wysiłku żeby przekazać wszystkim mieszkańcom i nie tylko piękne dzieje naszego miasta. Maków Mazowiecki i ziemia makowska jest tez ciekawym opracowaniem wydanym przez TMMM w 1984 roku przez PWN z przedmową Pana Henryka Miecznikowskiego Prezesa TMMM wielce zaslużonego mieszkańca Makowa kierownika księgarni przy rynku o ktorym tak mało się mówi a szkoda.

  • Aga

    Już się nie mogę doczekać, aż będzie możliwość kupna historii Makowa na papierze! Brawo za ten świetny pomysł! Chętnie poczytam.

    • Szymi

      Kiedyś już była historia Makowa na papierze, nosiło to tytuł „Maków Mazowiecki i ziemia makowska” i było wydane w latach 80-tych. W bibliotekach makowskich powinno jeszcze być, polecam 🙂

  • T.Kuskowski

    Szanowny Panie
    Jestem urodzony w Karwaczu pod Przasnyszem
    Mieszkalem w Makowie od 1947 do 1968 roku.
    Teraz w Kanadzie.
    Jestem zainteresowany ksiazkami
    historycznymi o Makowie I Przasnyszu.
    Gdzie mozna je kupic ?
    Szczegolnie jestem zainteresowany ksiazka o Historia Makowa.
    ktora bedzie niedlugo wydana,
    Kiedy ?
    Prosze o odpowiedz
    Pozdrawiam
    Tadeusz Kuskowski
    Email: tkuskowski@wtbvc.com