Być może część z nas już wie, czym jest kandelabr, natomiast niektórzy widzą to słowo po raz pierwszy i nie mają pojęcia, co ono oznacza. Ponawiając pytanie z tytułu: czym on jest? Jakie możemy wyróżnić jego rodzaje? Jaka jest historia tego przedmiotu? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące was pytania dotyczące kandelabru.
Czym jest kandelabr?
Najprościej rzecz ujmując, kandelabr jest stojącym, kilkuramiennym świecznikiem o dużych rozmiarach. Jest on odpowiednio zaprojektowany do tego, aby umieszczać w nim świece. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego się go produkuje, to najczęściej jest to mosiądz, brąz, miedź czy stal.
Czym jednak wyróżnia się wspomniany kandelabr? Aby to wyjaśnić, musimy się przyjrzeć różnym typom takich wyrobów – można wyróżnić kilka rodzajów świeczników. Wiele z nich możemy znaleźć na specjalnych stronach oferujących akcesoria liturgiczne – kup kandelabr online
Pierwszym z nich jest świecznik na jedną świecę, noszący nazwę lichtarza. Kolejny jest dwupłomienny i określa się go jako bout de la table, natomiast przedmiot siedmioramienny zwany jest menorą. Chanukija to z kolei dziewięcioramienny przedmiot, który używany jest w czasie święta Chanuka. Wolnostojący świecznik pozwalający na umieszczenie w nim wielu świec, który jest głównym tematem tego wpisu, zwany jest właśnie kandelabrem – dokładna ich liczba nie jest jednak określona.
Pierwsze wzmianki o kandelabrze
Wraz z wynalezieniem świec pojawiły się pierwsze świeczniki – miało to miejsce jeszcze w przedrzymskich czasach. Nie były one jednak aż tak popularne jak lampy oliwne, które pozostawały głównym źródłem oświetlenia. Wraz z biegiem lat produkcja świeczników oraz świec zaczęła kwitnąć – miało to związek z upadkiem rzymskiego imperium oraz spadkiem produkcji oliwy. Dodatkowo, wpłynął na to rozwój europejskich państw pozbawionych upraw oliwek. Miało to miejsce już we wczesnym średniowieczu – kandelabry były wtedy wykonywane główne z metalu. Jeśli chodzi o ich budowę, to składały się z podstawy, trzonu oraz nastawy z ramionami.
Pod koniec XVII wieku największą popularnością cieszyły się świeczniki dwuramienne, a w kolejnych wiekach – trójramienne oraz aż kilkunastoramienne. W czasach rokoko można było za to ujrzeć przepiękne kandelabry z trzonami uformowanymi na kształt roślin czy postaci. W pierwszej połowie XIX wieku zaczęły się natomiast pojawiać kariatydy, czyli podpory w kształcie kobiecej postaci, trzymające w swych uniesionych rękach podstawę świecznika.
W XIX polski farmaceuta Ignacy Łukasiewicz skonstruował pierwszą lampę naftową – w konsekwencji rozpowszechniło się oświetlenie naftowe. Kolejne odkrycia naukowe umożliwiły ludziom rozwój oraz korzystanie z elektrycznego oświetlenia. W związku z tym, rola świeczników osłabiła się. W obecnych czasach używane są one przede wszystkim w tradycyjnych obrzędach, w celach religijnych czy też z uwagi na ich walory estetyczne. Oprócz tego, na rynku dostępne są elektryczne lampy, które wyprodukowane są na kształt świeczników.
Menora – wyjątkowy świecznik
Siedmioramienny świecznik, jak już wspomnieliśmy wcześniej, nosi miano menory. Jest to wyjątkowy rodzaj wyrobu na świece – stał się on symbolem judaizmu już w starożytności. Dokładny kształt tego przedmiotu został objawiony przez samego Boga – Mojżesz poznał go w czasie drogi do Ziemi Obiecanej, kiedy Izraelici znajdowali się na pustyni. Z trzony świecznika miało jednak wychodzić sześć ramion – trzy w prawą stronę oraz trzy w lewą. Na szczycie trzonu, a także na wszystkich ramionach znajdowała się jednak jedna oliwna lampa – w związku z tym menora posiada łącznie siedem lamp i nazywana jest siedmioramiennym świecznikiem.
Kandelabry – istotne informacje
Zanim podejmiemy decyzje o wyborze kandelabry, powinniśmy przyjrzeć się na szeroką ofertę dostępnych produktów. Możemy wyróżnić przedmioty o różnej liczbie ramion i kształtach – istnieją nawet świeczniki w formie drzewka z przezroczystymi pojemniczkami. Nie zapomnijmy także sprawdzić kraju produkcji kandelabru. Warto zwrócić uwagę, czy został on stworzony przez firmę o ugruntowanej tradycji w obróbce metalu do liturgicznego wyposażenia – zagwarantuje nam to odpowiednią jakość wyrobu. Na koniec, powinniśmy również sprawdzić, czy kandelabr może być używany ze świecami woskowymi czy płynnym woskiem.