Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów pomp. Potrafią one różnić się w znaczący sposób parametrami oraz materiałami wykorzystywanymi do ich produkcji. Trudno więc dziwić się, że wybór odpowiedniego modelu może przysporzyć trochę problemów. Dlatego sprawdzimy, co najbardziej liczy się podczas szukania najkorzystniejszego rozwiązania.
Pompa do studni kopanej i wierconej
Najpierw należy ustalić gatunek powstającej studni. Dzielą się one na kopane oraz wiercone. Pierwsze są opcją budżetową i stosunkowo płytką. Do niektórych z nich w ogóle nie są potrzebne urządzenia głębinowe. Jeśli jednak sięgają głębiej, pompa do studni kopanej może okazać się niezbędna. Wówczas należy wybrać modele przeznaczone do tego typu studni.
Podobnie wygląda to w przypadku studni wierconej. Sięga ona dużo głębiej, a więc wymaga dodatkowego urządzenia do działania. Pompa głębinowa też powinna być przystosowana do takiej konstrukcji. Producenci zawsze informują o przeznaczeniu.
Wybór niewłaściwej pompy albo ograniczy jej wydajność, albo w ogóle uniemożliwi korzystanie ze studni. Dlatego zawsze trzeba dokładnie sprawdzić tę kwestię przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.
Jaką wydajność powinna mieć pompa głębinowa?
Dobór wydajności jest już bardziej skomplikowany od zidentyfikowania rodzaju studni. Pompa głębinowa może bowiem mieć naprawdę różną wydajność, np. 65 l/min czy 100 l/min, a nawet blisko 1000 l/min. Nie należy jednak kierować się jak najwyższą możliwą wydajnością, ponieważ grozi to uszkodzeniem filtru. A to z kolei może całkowicie wyłączyć studnię z eksploatacji.
Czym więc kierować się przy określaniu wydajności pompy? Przede wszystkim wydajnością samej studni. Jest ona określana przez fachowca już na poziomie projektu. Pompa głębinowa powinna charakteryzować się mniejszym przepływem wody, niż faktycznie jest w stanie osiągnąć studnia. Tylko to gwarantuje bezpieczeństwo. W domach jednorodzinnych wystarczy zazwyczaj zaledwie kilkadziesiąt litrów na minutę.
Średnica i korpus pompy głębinowej
A co w kwestii średnicy urządzenia? Od niego zależy bezpośrednio przepływ wody, w tym przypadku również nie należy kierować się przy wyborze jak największą średnicą. To nie tylko niepotrzebny koszt. To także ryzyko, że pompa głębinowa nie zmieści się do rury osłonowej studni, a więc uniemożliwi poprawny montaż. Średnica pompy musi być zawsze mniejsza od średnicy rury. Modele projektowane z myślą o domach jednorodzinnych mają najczęściej 75 mm ⌀.
Należy też ustalić, do czego będzie stosowana woda pompowana przez urządzenie. Jeśli wykorzystuje się ją do picia i sporządzania posiłków, pompa głębinowa musi zostać wyprodukowana z materiałów nadających się do kontaktu z wodą pitną.
Pomoc w wyborze pomp do studni kopanych
Zawsze warto zasięgnąć rady specjalistów w tej dziedzinie. Nie tylko rozwieją wszelkie wątpliwości, ale też doradzą spełniające wymagania produkty. Dlatego zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z przedstawicielami firmy Hypo, aby dowiedzieć się więcej na temat pomp do studni kopanej i wierconej. Z przyjemnością doradzimy wybór.