Na przestrzeni ostatnich lat kinkiety nieoczekiwanie stały się jednym z największych fenomenów dekoracji oraz stylizacji wnętrz. Idealnie sprawdzają się nie tylko jako indywidualne źródło oświetlenia, ale również doskonale upiększają i wzbogacają pustą przestrzeń w niemal dowolnym pomieszczeniu użytkowym. Dobrze usytuowane kinkiety mogą także rewelacyjnie współgrać z oświetleniem innych lamp, dodając wyjątkowego klimatu każdej sypialni, salonowi lub korytarzowi.
Nie bez przyczyny tak wiele osób decyduje się na zakup kinkietów do swojego domu. Przed zakupem warto jednak wiedzieć czym się najlepiej kierować przy wyborze najodpowiedniejszego kinkietu dla siebie i swoich potrzeb.
Kinkiety — czy jeden wystarczy?
Zaczynając poszukiwania za najbardziej pasującym kinkietem do swojego mieszkania, dobrze jest w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego przewidywanym miejscem zawieszenia na ścianie oraz oczekiwaną praktycznością w zastosowaniu. Niekiedy jeden kinkiet w zupełności wystarcza do oświetlenia obiektów takich jak biurko lub blat kuchenny, niemniej w wielu przypadkach znacznie lepszą opcją jest umiejscowienie dwóch kinkietów blisko siebie. W ten sposób po ich symetrycznym ułożeniu po obu stronach obiektu np. obok łóżka lub obrazu uzyskamy niezwykle atmosferyczny i spektakularny efekt oświetlenia idealnie podkreślający przedmiot znajdujący się między nimi.
Często pojedynczy kinkiet nie zapewnia wyjątkowo zjawiskowego poziomu oświetlenia w pomieszczeniu. Jest tak, gdyż jego pierwotnym celem jest przede wszystkim generowanie światła kameralnego, głównie w sypialniach lub pokojach gościnnych. Dlatego właśnie zaleca się stosowanie kinkietów wyłącznie w parach, gdyż razem zapewniają nie tylko estetyczny wygląd, ale również wytwarzają satysfakcjonujący poziom oświetlenia do pracy oraz wypoczynku.
Dlaczego warto wybrać właśnie kinkiety?
Jedną ze szczególnych zalet kinkietów jest fakt ich montażu na ścianach. Dzięki temu oszczędzamy sporo miejsca na podłodze, w przeciwieństwie do lamp stojących, które pomimo posiadania bardzo podobnych parametrów oświetlenia do kinkietów, potrafią jednak zajmować dość dużą przestrzeń. Warto jest zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeśli zamierzamy zakupić lampy do mieszkania lub pokoi, gdzie każdy skrawek wolnej przestrzeni ma znaczenie.
Kinkiety z reguły są również niewielkich rozmiarów, więc przy umieszczeniu ich w korytarzu nie będą nam przeszkadzać w przejściu do innego pomieszczenia. Niektóre modele posiadają nawet specjalne ramię do regulowania położenia kinkietu. Jest to niezwykle użyteczna i praktyczna funkcjonalność, gdyż możemy dostosować oświetlenie danego kinkietu do naszych obecnych potrzeb np. podczas czytania książki w łóżku późną nocą.
Jak właściwie skierować światło kinkietu?
Sporą rolę w efektywności oświetlenia odgrywa także prawidłowe ukierunkowanie światła kinkietu na konkretną przestrzeń lub obiekt. W przypadku posiadania jasnego sufitu lub wysoko umieszczonych zdobień zalecane są kinkiety skierowane ku górze. Nie tylko uwydatnią wygląd wyższych partii pomieszczenia, ale również zapewnią niespotykaną nigdzie indziej atmosferę obejmującą wszystkie ściany pokoju.
Gdy jednak potrzebujemy, aby kinkiety oświetlały nam przedmioty znajdujące się tuż pod nimi, należy wtedy wybrać kinkiety skierowane w dół. Należy mieć jednak na uwadze, że wtedy sufit takiego pomieszczenia może być dosyć ciemny. Dlatego istnieją również kinkiety kierujące światło zarówno w dół jak i do góry. Zapewniają one jednocześnie praktyczne oświetlenie dla obiektów poniżej oraz spektakularne podświetlenie dla przestrzeni powyżej. Tego rodzaju kinkiety stosowane są najczęściej w korytarzach, aby dodać atrakcyjności zazwyczaj pustym rejonom mieszkania.
W jaki sposób najlepiej zawiesić kinkiety?
Prawidłowe założenie kinkietów na ścianie nie zawsze jest tak bardzo oczywistą kwestią jak może nam się wydawać. Często obecność różnorodnych przedmiotów oraz innych źródeł światła znacząco utrudnia zawieszenie kinkietu w taki sposób, aby podkreślał walory pomieszczenia. W przypadku standardowych kinkietów kierujących światło na dół zaleca się ich umiejscowienie na około 60 cm od sufitu. Jeżeli jednak decydujemy się na kinkiety kierujące światło do góry, ich optymalna odległość od sufitu powinna wynosić od 40 do 80 cm. Możemy również zawiesić kinkiety nad oknami, wtedy wystarczy zachować mniej więcej 20 cm odległości od ich górnej krawędzi.
Kinkiet jako źródło światła — czy warto?
Kinkiety definitywnie są wspaniałym źródłem oświetlenia zapewniającym unikatową atmosferę w danym pomieszczeniu pod warunkiem, że należycie je dopasujemy do otoczenia oraz stylistyki pokoju. Również nie każdy kinkiet jest taki sam, i nie każdy będzie się ładnie komponował w dowolnym wystroju. Dlatego na rynku jest do wyboru cała gamma kinkietów o różnych kolorach, kształtach oraz wzorach. Wybierając odpowiedni typ kinkietów, nie tylko tanim kosztem uatrakcyjnimy swoją codzienną przestrzeń życiową, ale także nadamy swojemu mieszkaniu niepowtarzalnej, relaksującej atmosfery.