Jak kupić ETF?

Fundusze notowane na giełdzie, nazywane popularnie ETF grupa produktów inwestycyjnych, które ze względu na nadmierną inflację cieszą się dużym zainteresowaniem wszystkich, którzy chcą chronić swój kapitał przed ustawicznym pomniejszaniem jego wartości. Dlatego też sprawdźmy, jak kupić fundusz ETF.

Fundusze notowane na giełdzie – jak kupić? 

Fundusze notowane na giełdzie to produkt inwestycyjny, który dedykowany jest każdej grupie inwestorów. Zaawansowani wyjadacze rynkowi chętnie korzystają z ETF, by wzbogacić portfel inwestycyjny o nowe pozycje, agresywni spekulanci inwestują krótkoterminowo ETF na kryptowaluty, podczas gdy początkujący mogą wykorzystać tę klasę aktywów do ochrony kapitału przed inflacją. Bez względu jednak na potrzeby inwestycyjne i profil inwestora, często pojawia się jedno, fundamentalne pytanie.

Pytanie o to, jak kupić ETF pojawia się praktycznie każdego dnia. Na szczęście jest to niezwykle prosty proces, do którego potrzebne nam aktywne konto inwestycyjne u brokera. Po otwarciu rachunku inwestycyjnego w odpowiednim polu musimy wybrać klasę aktywów (ETF), a następnie złożyć zlecenie zakupu konkretnego instrumentu. Już po chwili pokaże nam się on w naszym portfolio inwestycyjnym i będziemy mogli obserwować jego ruchy i zmiany cenowe. 

Zanim dokonasz wyboru upewnij się że ETF to odpowiednia inwestycja

Wszędzie dookoła możemy usłyszeć, że to właśnie ETFy są obecnie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich inwestorów, którzy planują utrzymać odpowiednią dynamikę kapitału i chronić się przed inflacją. Musimy jednak pamiętać, że inwestycje w fundusze notowane na giełdzie nie są wolne od ryzyka. Podobnie jak wszystkie inne instrumenty finansowe, tak również ETF są podatne na zmiany cenowe – zarówno wzrost, jak i spadek wartości. Dlatego też przed przystąpieniem do aktywnego inwestowania w ETF każdy inwestor powinien wziąć pod uwagę wiele czynników, związanych z horyzontem czasowym inwestycji, apetytem na ryzyko czy czasem, który możemy poświęcić na analizę wykresów.

ETF to taki specyficzny rodzaj aktywa inwestycyjnego, który nie zawsze dąży do możliwie jak najwyższych wyników inwestycyjnych. Nadrzędnym celem każdego funduszu jest precyzyjne odwzorowanie zachowań cenowych aktywa bazowego. Te z kolei może przybrać formę indeksu giełdowego, pary walutowej, surowca, a nawet kryptowaluty.

Dlatego też tak istotne jest, by dokonać świadomego wyboru funduszu, który znajdzie się w naszym portfolio. Pod uwagę należy brać przede wszystkim ryzyko inwestycyjne, które wiąże się z zakupem ETF bazującego na danym instrumencie finansowym. 

Jak sprzedać ETF?

Każdy ETF, bez względu na specyfikę naszej strategii inwestycyjnej prędzej czy później zostanie sprzedany. Dlatego też bardzo często pojawiają się pytania nie tylko o zakup, ale również sprzedaż funduszy notowanych na giełdzie. Sprzedaż ETF odbywa się na dokładnie takiej samej zasadzie jak zakup – w czasie aktywnego otwarcie giełdy, na której dany fundusz jest notowany.

W zdecydowanej większości przypadków, dzięki dużej płynności funduszy notowanych na giełdzie, transakcja sprzedaży przebiegnie bardzo szybko i już po krótkim czasie na naszym koncie depozytowym pokażą się środki z transakcji sprzedaży. 

Komentarze (0)
Skomentuj