Jak czyścić matę do jogi, żeby jej nie zniszczyć?

Mata do jogi to wyjątkowa przestrzeń każdego jogina, należy jej się z tego powodu również wyjątkowe traktowanie. Miejsce, w którym odbywa się ważna transformacja na poziomie ciała i ducha musi być odpowiednio czyszczone i konserwowane. Żeby jednak zrobić to w odpowiedni sposób, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją, rekomendowaną przez producenta. Materiały z których wykonane są maty są bardzo różne. Stosowanie jednego sposobu czyszczenia jednemu modelowi może pomóc, a drugiemu zaszkodzić. Koniecznie trzeba wiedzieć, jak należnie obchodzić się ze swoją własną matą, by możliwie jak najdłużej ją użytkować.

Jak czyścić maty? Konkretne wskazania do konkretnych materiałów.

Mata naturalny kauczuk+ mikrofibra

Naturalny kauczuk jest materiałem biodegradowalnym, w kontakcie ze słońcem proces ten ulega przyśpieszeniu. Czyszczenie tego wariantu jest proste. Można spokojnie wyprać taką matę w pralce w 30 stopniach z wykorzystaniem programu do prania ręcznego bez wirowania, które może nadszarpnąć strukturę mikrofibry, jak i kauczuku. Po wyjęciu z pralki należy rozwiesić matę do wyschnięcia. W żadnym wypadku nie powinno się jej suszyć w suszarce bębnowej.

Lekkie zabrudzenia można zetrzeć wilgotną ścierką, w razie potrzeby można użyć lekkiego detergentu, najlepiej ekologicznego. Naturalny kauczuk nie lubi chemii. Przy kontakcie z silniejszym specyfikiem może stracić swoją dobrą przyczepność, a ten parametr jest najbardziej pożądaną cechą.

Mata PU

Mata do jogi PU to zwykle połączenie naturalnego kauczuki i poliuretanu. Istnieją też inne wariacje z użyciem w warstwie spodniej tworzywa sztucznego, nie mniej jednak naturalny kauczuk jest tutaj najbardziej popularnym surowcem. Poliuretan, który stanowi warstwę wierzchnią jest bardzo delikatny, podatny na przebarwienia, zarysowania. Nie jest też łatwy w czyszczeniu, ponieważ tutaj jedyną dopuszczalną opcją jest przecieranie tej warstwy wilgotną ścierką. Żeby zachować jak najdłużej matę we względnej czystości trzeba konsekwentnie czyścić ją po każdej praktyce. Zaniedbanie tej kwestii może przynieść niepożądany efekt w postaci zabrudzeń. Bez możliwości zastosowania detergentu nie tak prosto jest się ich pozbyć.

W tym wariancie ważna jest systematyczność i świadomość, że kwestia estetyki schodzi na drugi plan. Ta mata ma być przede wszystkim jak najdłużej funkcjonalna i zapewniająca przyczepność.

Przy tym materiale trzeba pamiętać, że nie zaleca się używania zbyt dłużej ilości wody. Może to popsuć warstwę antypoślizgową.

Maty PVC

Ten syntetyczny materiał można śmiało czyścić w pralce. Jeśli chodzi o lekkie zabrudzenia tutaj też należy dbać o regularne przecieranie szmatką. 

Maty korkowe

Mat z naturalnego korka na fundamencie naturalnego kauczuku, podobnie  jak mat PU, nie można prać w pralce. Wyklucza się także wykorzystywanie detergentów. W tym przypadku, z racji tego, że korek jest naturalnym surowcem i bardziej podatnym na przetarcia, żywotność  jest znacznie krótsza w stosunku do innych produktów. Ten wariant wybierają zwłaszcza jogini, dla których ochrona naturalnego środowiska jest bardzo ważna i stanowi fundament ich podejścia do życia.

Każda mata do jogi w trakcie intensywnego treningu przyjmuje na siebie miliony bakterii. Żeby odpowiednio zadbać o higienę i pozbyć się drobnoustrojów, można użyć lekkiego środka antybakteryjnego w postaci rozpylacza. Nie musi być to środek chemiczny. Można skorzystać z ekologicznych rozwiązań, np. specyfiku na bazie oleju z drzewa herbacianego. Dbanie o higienę i czystość maty to podstawa udanej praktyki.

Komentarze (0)
Skomentuj