Magazynowanie i transportowanie ciekłego azotu nie jest wcale zadaniem łatwym. Substancji tej trzeba bowiem zapewnić odpowiednie warunki. Potrzebna jest np. bardzo niska temperatura. Wykorzystywane są w tym przypadku specjalne pojemniki na ciekły azot. Mowa tutaj o dewarach.
Pojemnik na ciekły azot – jak działa?
Naczynia Dewara to pojemniki cylindryczne wykorzystywane do przewożenia i składowania skroplonego azotu. Znaleźć je można np. w ofercie sklepu internetowego https://www.cryogenshop.pl/transportowe/naczynie-dewara-yds-50l. Dewary zbudowane są z podwójnych ścian, które oddziela próżnia techniczna z niskim ciśnieniem.
Tego typu pojemniki na ciekły azot wykonywane są z trwałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Wpływa to przy okazji pozytywnie na bezpieczeństwo osób, które na co dzień pracują ze skroplonym azotem. Dewary cechują się doskonałą izolacją próżniową. W czasie transportu nie stanowią dla otoczenia żadnego zagrożenia. Ich temperatura wewnętrzna cały czas pozostaje bardzo niska.
Jak należy użytkować pojemnik na ciekły azot?
Sam zakup naczynia Dewara to dopiero początek. Trzeba też wiedzieć, jak go użytkować czy przechowywać. Na starcie nabywca dostaje zupełnie pusty pojemnik na ciekły azot. Przed jego całkowitym napełnieniem do środka zaleca się wprowadzenie jedynie niewielkiej ilości gazu i odstawienie zbiornika do ostygnięcia. Potrzeba na to około 20 minut. Im naczynie jest chłodniejsze, tym mniejsze jest ryzyko odparowywania gazu. Tymczasem jest to spory problem. Dewary przechować powinno się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Naczynia Dewara a transport ciekłego azotu
Ciekły azot wykorzystywany jest obecnie w wielu dziedzinach gospodarki. Ta ciecz kriogeniczna ma wyjątkowe właściwości, które są doceniane przez wielu specjalistów. Stosowana jest np. w mechaniczne czy elektronice. To w czasie laserowej obróbki metali lub montażu łożysk wykorzystywane są naczynia Dewara. Nie można poza tym zapominać o medycynie czy zabiegach krioterapii. Także wiele prac laboratoryjnych wymaga przechowywania zamrożonych materiałów biologicznych w specjalnych warunkach.
Tam, gdzie na co dzień wykorzystywany jest ciekły azot, należy zadbać o odpowiednie naczynia do jego magazynowania. Z pomocą przychodzą tutaj wspomniane już pojemniki na ciekły azot, a więc dewary. Są to specyficzne zbiorniki o dość zróżnicowanej pojemności. Największe mieszczą bez problemu nawet kilkadziesiąt litrów skroplonego gazu.