Czy łatwo jest rządzić? Zaproszenie do Króla Maciusia Pierwszego.
Co zrobić żeby wszystkim było dobrze? Jak urządzić państwo, żeby ludzie byli w nim szczęśliwi? Odpowiedzi na te ważne pytania szukał bohater książki „Król Maciuś Pierwszy”, napisanej przez Janusza Korczaka.
Wydana po raz pierwszy w roku 1922 książka znajduje się obecnie na liście lektur nieobowiązkowych dla klas 4, 5 i 6, przypomnijmy więc młodszym Czytelnikom, że opowiada ona o małym chłopcu, synu króla, który po śmierci ojca zasiadł na tronie. Z początku uzależniony od ministrów i etykiety był traktowany jak rozpieszczony maluch. W chwili próby udowodnił jednak , że jest odważny jak jego przodkowie. Gdy w królestwie wybuchła wojna, Maciuś z przyjacielem Felkiem w żołnierskim przebraniu poszedł walczyć na froncie. Wojna uczyła go pokory, szacunku dla życia, a jednocześnie bycia wytrwałym i opanowanym w każdej sytuacji.
To doświadczenie sprawiło, że Maciuś Pierwszy stał się władcą niezależnym od doradców, dworu i etykiety. Zdecydował się wprowadzić odważne reformy. Najważniejsza polegała na utworzeniu dziecięcego sejmu i zrównania w prawach dzieci z dorosłymi. Reformy młodego króla osłabiły królestwo. Wykorzystali to sąsiedzi, napadli ponownie, król Maciuś został pokonany i skazany na rozstrzelanie, w ostatniej chwili zmienione na karę zesłania na bezludną wyspę.
Na wycieczkę do Króla Maciusia w stołecznym Muzeum POLIN zaprasza dzeci makowskie Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka”.
„Miejsce edukacji rodzinnej >U króla Maciusia< to kolorowa i nowoczesna przestrzeń w Muzeum POLIN zaprojektowana z myślą o najmłodszych. Można tu rysować, bawić się, czytać książki z bogatej biblioteki, czy muzykować. Dzięki przygotowanym materiałom i pomocom dydaktycznym, dzieci wraz z opiekunami odkrywają świat żydowskiej kultury, tradycji i historii. Tworzymy przestrzeń sprzyjającą budowaniu ciepłych i bezpośrednich relacji z dzieckiem, stymulującą do działania, rozbudzającą zainteresowania i pasje”. – napisali organizatorzy – Muzeum POLIN.