Zarówno w większych, jak i mniejszych miastach dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z rynku pierwotnego. Chociaż ich ceny z reguły są wyższe od cen nieruchomości z rynku wtórnego, są dużo bardziej ustawne, a do tego powstają na bezpiecznych osiedlach. Mieszkanie od dewelopera można kupić jeszcze kiedy jest w budowie. Ważnym pojęciem w tej kwestii jest cesja umowy deweloperskiej.
Na czym polega cesja umowy deweloperskiej?
Wiele osób kupuje nowe mieszkania na Wawrze czy w innych atrakcyjnych lokalizacjach nie tylko na użytek własny, ale także z myślą o odsprzedaży. Traktują to jako formę inwestycji, która w czasach, kiedy ceny nieruchomości wciąż idą w górę, może okazać się dość rentowna. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego popularną praktyką jest zakup lokali, które są jeszcze w budowie. W przypadku nieruchomości tego typu można natrafić na korzystne oferty, co przekonuje zwłaszcza tych, którzy szukają okazji.
W przypadku, kiedy nabywca decyduje się na zakup mieszkania w budowie, musi podpisać z deweloperem tak zwaną umowę deweloperską. Zobowiązuje ona dewelopera do wybudowania budynku, a także wyodrębnienia lokalu mieszkalnego i przeniesienia prawa własności czy innych praw niezbędnych do korzystania z lokalu. Deweloper po wybudowaniu nieruchomości ma obowiązek ją sprzedać. W tym miejscu warto wspomnieć, że wiele osób myli umowę deweloperską z umową rezerwacyjną, jednak ta druga zapewnia nabywcy tylko i wyłącznie jego rezerwację.
Podpisując umowę deweloperską warto zwrócić uwagę na to, czy zawiera zapis dotyczący cesji. Ta jest niezbędna, kiedy nabywca mieszkania będzie chciał je odsprzedać. Cesja polega na przeniesieniu wierzytelności. W przypadku umowy deweloperskiej jest konstrukcją prawną, dzięki której nabywca lokalu przenosi wynikające z niej wierzytelności na osobę trzecią, która chce go odkupić.
O czym warto pamiętać?
Cesja umowy deweloperskiej to rozwiązanie, na które może zdecydować się nabywca nieruchomości, który chce ją odsprzedać jeszcze zanim dojdzie do umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu, to znaczy zanim jeszcze zostanie wpisany do księgi wieczystej. Nowe mieszkania na Wawrze i w innych atrakcyjnych lokalizacjach cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego też znalezienie dla nich nowych nabywców jest o wiele łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Oferty nowych mieszkań znaleźć można na https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-warszawa-wawer/. Osoba, która zdecyduje się na cesję umowy deweloperskiej musi jednak upewnić się, czy na pewno może jej dokonać.
Tak jak już wspomnieliśmy, na to czy w umowie deweloperskiej znajduje się zapis dotyczący cesji warto zawrócić uwagę jeszcze zanim się ją podpisze, nawet jeśli w danym momencie nie ma się zamiaru jej odsprzedawać. Jeśli w umowie nie ma nic na temat cesji, na przeniesienie wierzytelności musi zgodzić się deweloper. Zdarza się, że nie jest to takie proste, ponieważ deweloperzy traktują oferty sprzedaży praw z umowy deweloperskiej jako konkurencyjne.
Materiał przygotowany przez Rynekpierwotny.pl – https://rynekpierwotny.pl/